Як заточувати і розводити стрічкові пили – вступ

Автор: Wood-Mizer, Europe

 

Правильна підготовка стрічкових пил до роботи – ключовий момент у досягненні не тільки високої якості пиляння, а й економного використання інструменту. Добре заточена і розведена пила довше залишається гострою та може перезаточуватись більшу кількість разів. Wood-Mizer радить давати заточеній пилі «відпочинок» на один день перед тим, як встановлювати її на пилораму. Це дозволяє зняти напругу металу і загалом продовжує термін служби пили.

Заточування стрічкових пил

Wood-Mizer пропонує кілька заточувальних приладів різної ціни та продуктивності – Ви можете підібрати оптимальний варіант саме для Ваших завдань. Усі заточувальні верстати Wood-Mizer використовують технологію заточування борозоновим диском CBN, який не треба правити, оскільки він відповідає формі зуба Wood-Mizer і проточує повністю усю пазуху зуба за прохід.

Заточувальні пристрої Wood-Mizer

Wood-Mizer випускає три версії заточувальних верстатів для стрічкових пил.

bms250

1. Напівавтоматичний верстат BMS250 забезпечує високу якість заточування, обладнаний автоматичним вимикачем, надійним кожухом, який закриває пилу під час заточування, і вихлопним отвором для відведення газоподібних відходів. Заточувальний верстат BMS250 використовує заточувальний диск CBN діаметром 127 мм, який випускають у різних версіях для кожного профілю зуба Wood-Mizer. Скребок видаляє механічні задирки після проточування.

bms500

2. Автоматичний верстат BMS500 спроектований для використання на промислових лісопильних підприємствах, де є необхідність у щоденному заточуванні стрічкових пил. Заточувальний диск CBN діаметром 203 мм забезпечує високу якість заточування, оскільки працює на підвищеній швидкості та має вищу продуктивність. Панель управління обладнана лічильником зубів, регулюванням швидкості та може бути запрограмована на відключення верстата після проточування певної кількості зубів. Верстат також має скребок для видалення металевих задирок з поверхні заточеної пили.

3. Випускають також промислову версію пристрою BMS600, обладнану потужнішою помпою, яка забезпечує вищу продуктивність верстату.

Процес заточування стрічкової пили

Крок 1. Очищення пили

Перед тим, як знімати з пилорами затуплену пилу, рекомендовано увімкнути верстат на 15 секунд і промити її омиваючою рідиною для максимального видалення тирси з її поверхні. Якщо цього недостатньо, і на тілі пили залишилась налипла тирса, очистіть її металевою щіткою.

Крок 2. Заточування

Процес заточування повертає кромці зуба її гостроту і прямокутну форму стосовно тіла пили. Wood-Mizer радить використовувати для заточування тільки диски CBN необхідного профілю, які проточують всю поверхню пазухи зуба. Це дуже важливо, оскільки в непроточених місцях пазухи можуть виникати мікротріщини, які з часом розростаються і стають причиною передчасного розриву пили. Рекомендовано проточувати кожну пилу двічі. При цьому тиск заточувального диска не повинен бути надмірним.

Крок 3. Видалення металевих задирок

Видалення дрібних шматочків металу, які залишились на кромці зубів після заточуваня, необхідне, оскільки ці задирки призводять до утворення мікротріщин. Заточувальні верстати Wood-Mizer BMS250 та BMS500/600 роблять це автоматично. Однак під час використання старих моделей заточувальних верстатів може виникати необхідність очищувати поверхню пили від задирок дерев’яним бруском. Видалення задирок важливе й тому, що для якісного розведення зубів поверхня пили має бути чистою.

Крок 4. Розведення зубів

Відновлення правильного розведення зубів дуже важливе для якості пропилу. Точка розведення не повинна бути розташована занадто високо чи занадто низько, адже розводять тільки верхню третину зуба.

Процес розведення зубів стрічкової пили

Щоб отримати якісну поверхню розпилу, потрібно робити правильне і регулярне розведення зубів. Розведені зуби розчищують шлях для пили у деревині і виносять з пропилу тирсу, і пила рухається плавно, а поверхня дошки виходить рівною і гладенькою. Що волокнистіша деревина, то більша величина розведення зубів і, навпаки, для щільної або мерзлої деревини потрібне мале розведення зубів.

Занадто розведені зуби пили призводять до того, що розпиляна дошка має грубу шорстку поверхню. Через недостатнє розведення зубів в пропилі накопичується забагато тирси, яка перегріває пилу. При правильному розведенні зуба тирса має бути дрібною, однорідною і злегка теплою на дотик.

Розвідні пристрої Wood-Mizer

 

bmt100

Ручний розвідний пристрій BMT100 забезпечує хорошу точність і регулярність розведення зубів. Оператор, використовуючи ручку, подає пилу вперед і розводить зуби по одному, контролюючи процес по мікрометру.

bmt150

Розвідний пристрій BMT150 також має ручне управління, але відрізняється тим, що одним рухом важеля оператор розводить два сусідні зуби в різні боки.

bmt250

Найбільш продуктивними та високоточними розвідними пристроями є напівавтоматичні верстати BMT200 та BMT250 з одночасним двостороннім розведенням зубів.

bmt300

Комп’ютеризований пневматичний розвідний верстат BMT300 – це автомат, призначений для промислових лісопильних виробництв.

Сервіс з підготовки стрічкових пил Wood-Mizer ReSharp

Сервіс ReSharp дуже популярний, тому що у сервісних центрах використовують спеціалізоване обладнання Wood-Mizer, і в процесі підготовки у стрічкових пил, фактично, відновлюють заводські параметри заточування і розведення. Сконтактуйте з найближчим до Вас сервісним центром та дізнайтесь ціни, які, як правило, дуже прийнятні. Використання сервісу ReSharp дозволить Вам зосередитись на тому, що приносить Вам гроші, тобто на лісопилці, і зекономити час та засоби на таких допоміжних операціях, як заточування та розведення стрічкових пил.