Як розпилювати деревину на стрічковій пилорамі в холодну погоду

Автор: Wood-Mizer, Europe

Якою б суворою не була зима, справжнього розпилювальника морози не лякають. Ось кілька корисних порад, які допоможуть впоратись з зимовим розпилюванням, коли температури знижуються, а колоди починають замерзати. Приділивши увагу належному обслуговуванню пилорами та пилок, ви зможете успішно працювати на верстаті всю зиму!

 

Snowy logs

 

Порад 1: Вибрати профіль зуба з меншим кутом захоплення

Розпилювати промерзлі або частково підморожені колоди та брус потрібно так само, як і тверді листяні породи. Найкращою пилкою для замерзлої деревини є пилка Wood-Mizer Turbo 7. В цьому профілі зуб вищий, а пазуха зуба навпаки глибша, що дозволяє пилці виносити більше тирси з пропилу, в результаті чого менше тирси залишається на поверхні розпиленої дошки.

Пилку з профілем Turbo 7 випускають в декількох варіантах сталі та типорозмірів:

  • DoubleHARD - 32x1,14 мм, 38x1,14 мм, 38x1,4 мм
  • SilverTIP - 32x1,07 мм, 38x1,14 мм, 38x1,4 мм, 45x1,4 мм, 50x1,4 мм
  • Bi-METAL - 32x1,07 мм, 38x1,4 мм

Є й інші пилки Wood-Mizer, які підходять для роботи в зимових умовах. Їх рекомендовано застосовувати на пилорамах з двигунами малої потужності (менше 15 кВт). Це пилки, в профілі яких кут захоплення 4 або 9 градусів, а ширина пилки 32 мм.

Порада 2: Використовуйте пилки меншої ширини

Вузькі леза мають менший спротив і здатні ефективніше виносити замерзлу тирсу. Взимку спробуйте використовувати пилки завширшки 32 мм замість пилок завширшки 38 мм. Це також важливо для пилорам з двигунами невеликої потужності.

Порада 3: Особлива увага частково промерзлим колодам

На початку зими більше уваги потрібно приділяти зовнішньому шару колоди, тому що вона промерзає поступово – ззовні в напрямку до серцевини. Коли встановилась мінусова температура, за кілька довгих ночей колоди промерзають повністю, і розпилювання вже не проблематичне. З приходом весни колоди починають відтавати, знову від кори до серцевини, яка довше залишається замерзлою та твердішою. Таким чином найскладніший час для розпилювання – коли колоди промерзли тільки частково, тому що лезо врізається в заморожений матеріал та виходить з нього. Тим не менш у цьому випадку можна досягнути успіху в розпилюванні: потрібно тільки зменшити швидкість подачі, щоб ретельніше контролювати кожен пропил, і змінити розведення зубів.

Порада 4: Перевіряйте направляючі пилки

Взимку частіше перевіряйте направляючі пилки, і, якщо вони ослаблені, підтягніть або замініть їх. Пилка не повинна доторкатись тильною стороною до бортиків підтримуючих роликів пилки. Дуже важливо, щоб направляючі були відрегульовані рівно, а не нахилені вгору або вниз. Для перевірки використовуйте регулювальну лінійку.

Порада 5: Міняйте місцями шківні ремені

Періодично міняйте місцями ремені на привідному та веденому шківах пилки, а якщо ремені зносились, замінюйте їх на нові. Це береже пилку від дотику до фланців шківів.

Порада 6: Перевіряйте налаштування роликів пилки

Ролики пилки, який ковзає по направляючій має забезпечувати однаковий зазор між бортиком ролика та тильною стороною пилки упродовж всього свого шляху. Це забезпечує стабільність пилки в пропилі. Процедура налаштування роликів пилки подана в інструкції.

 


Порада 7: Контролюйте натяг пилки

При розпилювання мерзлої деревини важливо, щоб в пилки був достатній натяг. Намагайтесь використовувати якомога сильніший натяг. Перевіряйте його фактичне значення за індикатором натягу.


Порада 8: Перевіряйте натяг привідних ременів

Привідні ремені не повинні бути занадто сильно або, навпаки, занадто слабко натягнуті. Вони мають бути цупкими та в хорошому стані.


Порада 9: Замініть гідравлічну рідину

Якщо взимку температура опустилась нижче -15°C, ми рекомендуємо використовувати гідравлічну рідину Mobil Aero HFA. Це дасть вам швидшу гідравліку та знизить навантаження на електричну систему верстата. Коли температура почне підніматись та стане вище -15°C, ми рекомендуємо знову перейти на всепогодну рідину. При заміні рідини переконайтесь, що всі гідроциліндри перебувають в закритому положенні. Якщо ви використовуєте гідравлічну рідину Mobil DTE 10, її не потрібно замінювати - вона прекрасно працює за будь-якої погоди.


Часті запитання

Запитання: Як довго можна працювати пилкою в зимовий час до її заточування?

Відповідь: Заморожені колоди можна розглядати як надзвичайно тверду деревину. Тому міняти пилку на верстаті потрібно через кожні 1-2 години роботи або після розпилу 6-8 колод в залежності від їхнього розміру та породи. Краще замінювати пилки частіше, ніж розпилювати одною пилкою до повного затуплення зубів, коли вони вже втрачають форму, і кінчики зубів заокруглюються. Радимо також використовувати дебаркер, щоб видаляти з колод кору та замерзлу грязюку. Якщо є можливість, складуйте колоди не на землі, а над землею на рампі. Це допоможе зберегти колоди чистими, щоб продовжити термін служби пилки.

Запитання: Чи потрібно взимку використовувати крапельну систему подачі води на пилку під час розпилювання?

Відповідь: Так! Заморожена стружка або тирса нагріваються під час розпилювання, а потім знову замерзають та прилипають до пилки і дощок. Але пилки потрібно підтримувати в чистоті, тому що прилипла тирса знижує продуктивність, час між заточуваннями та загальний термін служби пилки. Зазвичай до води для обмиву пилки додають спеціальну речовину LubeMizer®, Pine-Sol або рослинні олії. Для попередження замерзання у воду можна додавати такі рідини, як склоочисник або антифриз. Але ніколи не додавайте легкозаймисті або екологічно шкідливі рідини типу солярки.

Запитання: Чи потрібно взимку якось змінити процедуру заточування пилки?

Відповідь: Загалом ні. Найголовніше, щоб в результаті заточування зуби пилки стали гострими і з лицьової, і з тильної сторони. Для цього можна провести цикл заточування двічі або навіть тричі.

Запитання: Чи потрібно робити розведення зубів щоразу, коли заточуєш пилку?

Відповідь: Так, ми радимо перевіряти розведення зубів після кожного заточування. Крім того, при розпилюванні замерзлої деревини рекомендовано знизити значення розведення в середньому на два пункти по шкалі індикатора.

Зимове розпилювання – непросте завдання для вашої стрічкової пилорами. Підтримуйте верстат в хорошому стані, вчасно робіть техобслуговування та налаштування. Леза Wood-Mizer прекрасно справляються з зимовим розпилювання, і ви також впораєтесь з цим завданням. Дотримуйтесь цих порад в холодну пору, і ви легко будете розпилювати заморожену деревину впродовж всього зимового сезону.