Тривале та невичерпне використання громадських лісів у Каталонії із верстатами Wood-Mizer

Автор: Juanma Miranda, Madera-Sostenible

Sustainable Public Forest Management in Catalonia

Відео: Ігнасіо Гонсалес, UTOPIA FILMMAKER

 

Проект ММВВ, що об'єднує кілька гірських поселень у Каталонії, успішно розвиває циркулярну економіку для ефективного та безвідходного використання деревини з громадських лісів.

 

 

MMBB (Mancomunidad de Municipis Bergedans per le Biomassa) є об'єднанням восьми міських рад та Міністерства сільського господарства Каталонії. Це яскравий приклад співпраці між адміністраціями різного маштабу (наприклад, у Берзі 17 000 жителів, а у Гіскларені – всього 30). «Мета у ММВВ одна», - каже Мойсес Масанас Лопес, мер Сальдеса. «Стійке управління нашими громадськими лісами».

 

Мойсес Масанас Лопес, мер Сальдеса

 

 

Невичерпне управління лісами Каталонії

Це об'єднання народилося у 2012 році, коли було підписано першу угоду між сімома міськими радами, а потім до нього приєдналося Міністерство сільського господарства, і наприкінці 2019 року – ще одна міська рада у Сольсоні. "У нас є кілька проектів", - говорить Мойсес Масанас. «Спочатку ми вирішили створити ринок виготовлення трісок для чотирнадцяти котлів, які живлять 32 об'єкти в наших поселеннях. Цей проект дозволяє нам використовувати деревні відходи, які в іншому випадку не мали б жодної цінності».

 

 

Першим кроком стало будівництво котелень, включаючи бойлер для забезпечення теплових кіловат промислової зони у Берзі. «Пізніше ми розпочали проект зі збільшення додаткової цінності деревини. Ми вважаємо, що якщо у нас є продукт, яким ми повинні керувати, але він має низьку ринкову вартість, це завдає нам збитків. Тому нам потрібно зробити так, щоб цінність товару була вищою. Плюс у нас є якісна деревина, яку ми не хочемо використовувати для виробництва дешевої продукції. Завдяки верстатам Wood-Mizer ми вирішуємо цю проблему та виводимо новий, більш цінний продукт на ринок».

 

 

Збільшення цінності деревини

"Ми встановили пилораму Wood-Mizer у Сальдесі", - говорить Луїс Кампмайо Пуч, мер Госола. «Ми пиляємо колоди, і для тих, кому потрібно, у нас є брус, дошки, планки. Хороша деревина для всього: від столу до даху, від балки до ремонту всього будинку». "Верстати працюють відмінно", - запевняє Луїс Кампмайо. «Ми маємо використовувати це, щоб збільшувати цінність нашої деревини. Я думаю про те, щоб робити в нашому регіоні дерев'яні будинки та готовий продукт. Ми будемо використовувати деревину з наших лісів, пиляти, сушити та будувати будинки». «Ми отримуємо з лісу колоди найвищої якості та випилюємо брус та дошки різних розмірів для теслярських робіт або для міських проектів, яким потрібна деревина», - каже Ганна Хорда, оператор верстата Wood-Mizer LT40 у деревообробному цеху MMBB. За допомогою пилорами LT40 ми робимо дошки заданої товщини. Потім є ще одна машина, [кромкообрізний верстат Wood-Mizer EG300], яка ріже по ширині, і третя, яка ріже по довжині. Так ми отримуємо продукцію з потрібними розмірами».

 

 

Стрічковопилковий верстат Wood-Mizer LT40 управляється з пульта, на якому оператор контролює всі параметри. Звідти він повідомляє машині необхідну товщину дошки, та далі ріжуча голова автоматично позиціонується у потрібному місці. MMBB виробляє дошки стандартних розмірів: зазвичай 27 x 155 мм ширини; Довжина залежить від колоди. Нині вони розпилюють шість чи сім колод на день.

 

Луїс Кампмайо Пуч, мер Госола

 

"Верстат LT40 досить простий в управлінні", - говорить Ганна Хорда. «Спробувавши на ньому пиляти і зробивши кілька різів, ви бачите, як це працює, все розумієте, і це стає для вас легко. Він не вимагає великих зусиль, бо практично все робить сам». «По суті, верстат LT40 сам піднімає колоду із землі, завантажує на станину, розпилює його повертає дошки, і вам залишається тільки скласти їх у штабель».

 

 

"Верстат LT40 безпечний. Ріжуча голова переміщається, але оператор не ходить поруч із нею. Керуєш ним на відстані з пульта, небезпеки немає. І заміна стрічкової пилки теж не складає труднощів. Верстат не потребує особливого обслуговування. По суті, ви повинні прибрати тирсу, яка утворюється в зоні пиляння, і можете продовжувати роботу».

 

Анна Хорда, оператор верстата Wood-Mizer

 

На шляху до економіки замкненого циклу

ММВВ прагне розвитку економіки замкнутого циклу та створення робочих місць у селах, що оточують Бергу, де розташована електростанція. Ще одна ідея полягає у покращенні керування електростанцією. "Ми зараз продаємо теплові кіловати, але у нас є коливання у споживанні. Якщо ми будемо виробляти електричні кіловати, в першу чергу для своїх сіл, а потім, щоб продавати в мережу, це зробить нас гнучкішими у сенсі управління».

 

 

«Ми не турбуємося про депопуляцію, бо ми вже обезлюдніли. Але щоб відновити населення в цих гірських селах, ми можемо зробити щось важливе. Нам потрібні справжні робочі місця, де є постійна, а не сезонна зайнятість». Багато людей із цього регіону вже працюють у ММВВ. У штаті 34 особи плюс ще шестеро.

 

 

MMBB produces boards in standard sizes: 27 x 155 millimeters wide; length depends on the log length. They currently mill six or seven logs a day.

 

 

Цього не можна було б досягти у разі, якби кожна міська рада працювала окремо, виставляючи на торги лише свою деревину. Кількість робітників була б меншою, бо була б сезонність. Тепер можна досягти більшого прибутку, ґрунтуючись на економії за рахунок масштабу, підвищити цінність продукту та бути більш ефективним. «Ми маємо продовжувати працювати над покращенням там, де ми ще недостатньо ефективні, і продовжувати створювати робочі місця, яких ми дуже потребуємо».

 

 

Developing a circular economy

MMBB aims to develop a circular economy and create jobs in their villages.

"We are not worried about depopulation because we are already depopulated. But we can do something important to repopulate these mountain villages. We need real jobs with full-time, not seasonal employment."

Many people from this region already work for MMBB. There are 34 people on staff plus six more.

Another idea is to improve the management of the power plant. "We are now selling thermal kilowatts, but we have fluctuations in consumption. If we produce electric kilowatts, first of all for our villages, and then sell to the network, this will make us more flexible in management."

They wouldn't achieve these results if each town council work alone, putting only their own timber for auction. The number of workers would be less because there would be seasonality. Now they achieve bigger profit based on economy of scale, adding value to the product, and being more efficient.

 

 

"We must continue to improve where we are not yet sufficiently effective and continue to create jobs that we need a lot."

***