Вивчаючи деревообробку у Швеції

Автор: Marcin Kozlowski, PR Specialist

Learning Woodworking with Wood-Mizer in Sweden

 

Щоразу, коли шведський підприємець Девід Вірен вмикає стругальний верстат, він почувається так, ніби йому доведеться дізнатися щось нове про деревину. «Для мене це більше, ніж просто робота», - пояснює він. «Це процес навчання, який приносить масу задоволення».

«Найкраще у роботі з деревиною – це те, що ви ніколи не припиняєте вчитися. У вас завжди є питання, навіть якщо ви вже багато років працюєте, і у вас є великий досвід. Допустимо, ви створюєте спеціальний профіль на замовлення. Ви ніколи наперед не знаєте, яким він вийде. І коли все виходить так, як задумано, то, фактично, ти втілюєш свій задум. Це неймовірне почуття!», - зізнається Девід.

Його компанія «Woodab» з Торсакера, невеликого села в провінції Гестрикланд у центральній Швеції, є невеликим сімейним бізнесом, в якому всього два працівники, батько і син. «Розподіл обов'язків у нас вкрай простий. Мій батько працює на стрічково-пилковому верстаті LT70, а я – оператор горизонтального стрічково-пилкового верстата HR115 та чотиристороннього стругально-фрезерного верстата MP360», - розповідає Девід. «За допомогою LT70 ми розпускаємо колоди та готуємо брус для подальшої обробки на верстатах HR115 та MP360. Ми самі виготовляємо пиломатеріали, щоб втілити у життя проекти наших клієнтів».

 

 

Свою пристрасть до роботи з деревом Девід успадкував від батька Ларса, який починав як оператор стрічкової пилорами Wood-Mizer LT40. Ларс - досвідчений розпилювач з 25-річним стажем. Тепер він пиляє на більш просунутому верстаті LT70 і зізнається, що у своїй роботі він найбільше цінує близькість природи і свіже повітря, хоча куртка його постійно в тирсі, а руки липкі від смоли більшу частину дня.

Декілька років тому Ларс замінив свою стару пилораму LT40 на більш швидкий і продуктивний верстат LT70. Він визнає, що з новою пилорамою LT70 працювати стало веселіше: більше комфорту, швидший розпил і точніше різання. Попередній верстат LT40 показав себе надійною машиною, яка дозволила Ларсу довгий час успішно вести лісопильний бізнес. «Мій батько купив LT40 для роботи у нашому лісі. Однак він отримував так багато прохань і замовлень, що вирішив використати пилораму в комерційних цілях і продавати готовий пиломатеріал місцевим покупцям. З LT40 він мав постійне завантаження», - говорить Девід. «Через зростання попиту на пиломатеріали батько вирішив перейти на потужніший верстат LT70. Ця пилорама має функції гідравлічної станини, автоматичний контроль товщини дошки, більшу потужність і швидкість пиляння. Отже, перехід на LT70 повністю виправдав себе».

 

 

Для Девіда робота з деревиною розпочалася 1998 року. Він почав як оператор великого стругального верстата. У 2019 році він вирішив стати підприємцем та відкрив свою деревообробну компанію, щоб працювати разом із батьком. «Ідея в тому, щоб пиломатеріали, які робить мій батько, переробляти на верстатах HR115 та MP360 і доводити до кінцевих продуктів деревообробки», - каже Девід.

Проте перші місяці далися Девідові нелегко. «Найважливішим у відкритті своєї справи було вискочити зі старого життя зі стабільною зарплатою у напружений світ управління власною компанією. Для мене перехід був непростим», – каже Девід.

«Сьогодні вести бізнес набагато легше, тому що я навчився працювати на верстатах Wood-Mizer».

 

 

«Безперечно, найважливішим для нас залишається LT70! Швидкість, міцність, точність, зручність використання, електронна лінійка, простота у використанні – все це відповідає нашим завданням», - каже Девід.

 

 

Коли пиломатеріал готовий, Девід на наступному етапі використовує ділильний верстат HR115 для різання бруса. «Я вибрав цю машину, щоби заощадити час мого батька. Тепер йому не потрібно робити дошки на стрічково-пилковому верстаті. Він розпилює великі колоди на брус або лафет, призначений для подальшого розпуску за допомогою HR115. Це значно збільшує ефективність виробництва», – пояснює Девід. На останньому етапі Девід використовує стругально-профілювальний верстат MP360 для виготовлення готової продукції. «Як бачите, ми зібрали невелику виробничу лінію, що включає три верстати Wood-Mizer. Ми починаємо з різання колоди - це завдання мого батька, потім я готую невеликі дошки та бруси на горизонтальній пилці, і, нарешті, роблю готову продукцію, таку як плінтус, вагонка, дошки підлоги, на верстаті МР360», - каже Девід.

У Швеції деревообробна промисловість займає важливе місце у економіці. Ліси покривають дві третини площі і шведи мають давню традицію роботи з деревиною. Мандруючи країною, ви побачите будинки та будівлі з деревини, красиво вкриті в лісі або на березі озера. Ці чудові споруди потребують будівельного матеріалу, дружнього до природи і людей, легкодоступного і відносно простого застосування.

«Окрім регулярних замовлень на будматеріали, наші клієнти просять мене підготувати пиломатеріал для реставрації їхніх будинків та будівель. Їм потрібні дошки та панелі із конкретними профілями, щоб зберегти оригінальний стиль своїх будинків», пояснює Девід. «Реставраційний бізнес величезний. Люди не хочуть викидати стару деревину у відходи. Вони хочуть, щоб їхні будинки зберігали первісний вигляд. З MP360 я можу запропонувати своїм клієнтам дерев'яні заготовки різних профілів. І попит на такі нестандартні роботи невпинно зростає».

 

 

Девід та його батько покладаються на послуги місцевого дилера Wood-Mizer – Mekwood AB. «Це відмінне обслуговування та підтримка. Добре, що у нас є Шель Ларссон (Kjell Larsson, місцевий дилер), якому будь-якої миті можна зателефонувати, тому що, коли ви працюєте на «тартаку», завжди можуть знадобитися запчастини, масло, леза або просто технічна порада. Швидке обслуговування та спілкування дуже важливі», - каже Девід.

«Я хотів би модернізувати свій стругально-фрезерний верстат до версії MP365 з п'ятьма шпинделями, щоб виготовляти ще складніші профілі всього за один прохід через верстат. З MP365 у нас з'являться можливості робити ще складніші замовлення для наших клієнтів!» каже Девід Вірен.

 

 

Детальніше:
https://www.instagram.com/wood_ab79/ 

***