Від пожеж до економічного відродження: як верстати Wood-Mizer беруть участь у відновленні лісу після пожежі в Італії

Автор: Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

The LT40 Wood-Mizer sawmill helps to rebuild forest after the wildfire in Italy

Відео: Matteo Berlenga

 

Через чотири роки після пожеж у долині Валь-ді-Суза на кордоні Італії та Франції місцевий кооператив La Foresta заліковує лісові рани, намагаючись збільшити цінність деревини у всіх її формах.


Очевидці згадують дні пожеж як «апокаліпсис»: ніч, дим, полум'я, що загрожує підійти впритул до населених пунктів. Через чотири роки після пожеж, що обрушилися на Валь-ді-Суза, жителі Момпантеро, одного з епіцентрів лиха, все ще переживають події тієї ночі, своєї тимчасової евакуації та болісних відчуттів, які сьогодні вже складно висловити словами. Наприкінці жовтня 2017 року, коли було погашено останні пожежі, гора показала свої рани: тисячі гектарів обпалених дерев, величезна кількість деревини на землі та небезпека на горизонті: від загрози нових пожеж до зростаючого ризику ерозії ґрунту. Коротше кажучи, ситуація була критичною. Але мешканці цієї дещо суворої та дуже щедрої долини на околиці провінції Турін, що виходить на французький кордон, не знають апатії. Засукати рукави і взятися за справу завжди було нормою в цих краях. Сьогодні поранена територія перезапускається, а стихійне лихо перетворюється на можливість запровадження передових методів сталого розвитку.

 

 

Збереження сировини та скорочення відходів

«Щоб запобігти новим пожежам, нам потрібно було негайно прибрати більшу частину деревини з землі», пояснює Джорджіо Талакіні, член кооперативу La Foresta di Susa.

 

 

«Водночас ми розпочали роботи з боротьби з ерозією, використовуючи частину цієї деревини», додає він. Це дозволило запустити найрозумнішу стратегію із усіх можливих – стратегію запобігання. «Дуже важливо уникати аварійних ситуацій: це дешевше, ніж усунення наслідків, і, головне, зберігається ліс».

Кооператив успішно працює у двох напрямках – максимальне використання деревної сировини та суттєве скорочення деревних відходів. Обидві цілі досягаються за допомогою технології Wood-Mizer - пиляння деревини вузькими стрічковими пилками. На сортувальному майданчику робітники кооперативу La Foresta відбирають колоди та розподіляють їх за призначенням відповідно до їх характеристик. Тут проводиться різання колод до потрібної довжини. З лісозаводу, який простягається на понад 200 гектарів, деревина перевозиться на відстань близько 15 кілометрів до міста Сузи, де вона сортується: якісніші частини вирушають на розпилювання, менш цінний матеріал призначений для виробництва тріски. "За допомогою верстату Wood-Mizer ми можемо максимально використовувати деревину, зібрану після пожежі", - пояснює Талакіні. «Деревина найвищої якості йде у виробництво меблів, столів та стільців, або для створення елементів інтер'єру».

 

 

Мінімізація відходів

Основний верстат для переробки деревини – це стрічкова пилорама Wood-Mizer LT40, здатна, як пояснює виробник, забезпечити високий вихід продукції та легко витримувати багатогодинну роботу. Особливості конструкції дозволяють розпилювати колоди діаметром до 90 сантиметрів та довжиною, яка може перевищувати 8 з половиною метрів. Компанія Wood-Mizer нагадує, що цей верстат розроблений для високої точності різання з мінімальною кількістю тирси. Верстат оснащений електронною лінійкою Setworks, щоб швидко налаштовувати пилку на різання дошки заданої товщини, а також баком з водою для безпосереднього змащення полотна, щоб зберігати пилку в чистоті під час пиляння. Пилка робить пропил товщиною всього 2 мм, і з кожної колоди виходить більше дощок і менше тирси, що цінують у кооперативі, де завжди уважно ставилися до економного використання сировини. «Наша робота, - розповідає Талакіні, - полягає у створенні готової продукції з деревини, а тирсу ми відправляємо далі для використання в біоенергетиці. Так досягається безвідходність».

 

 

Wood-Mizer та La Foresta: спільна робота заради спільного майбутнього

Кооператив La Foresta в долині Валь-ді-Суза діє з 1995 року, займаючись обслуговуванням інфраструктури, в основному, у неблагополучних районах, до яких можна дістатися лише спеціальними засобами: канатними дорогами, позашляховиками, екскаваторами та вертольотами. Головною метою діяльності, очевидно, є стійке лісокористування, яке досягається через дотримання стандартів якості, застосування високоефективного обладнання з низьким рівнем відходів та навчання операторів. Підтримка компанії Wood-Mizer триває вже 15 років.

 

 

«Ми обрали обладнання Wood-Mizer, попередньо оцінивши широкий спектр альтернативних технологій. Після стількох років співпраці, ми задоволені і чудовою роботою верстата, і післяпродажним обслуговуванням, і можливістю завдяки відносинам з компанією завжди бути в курсі нових ринкових тенденцій», - говорить Талакіні. «Наша співпраця розвивається. Нещодавно ми придбали стругальний верстат Wood-Mizer для вторинної обробки деревини.


Як важливо підвищити цінність продукту

Використання якісного обладнання, вважає Талакіні, – це ключ до процвітання на ринку, де покращення продукту відіграє фундаментальну роль. В останні місяці бізнес постраждав від висхідного цінового шторму, який рознісся всюди на товарному ринку, досягнувши свого історичного цінового рекорду понад 600 євро за кубічний метр деревини. Ажіотаж затих у вересні, залишивши місце для ведмежої корекції. Але досвід показує, що мінливість витрат завжди є потенційною пасткою для компаній, націлених на перетворення. «Підвищення цінності продукту має фундаментальне значення», - підсумовує Талакіні. «Ми діємо на місцевому рівні, але нам доводиться мати справу із цінами, які формуються на глобальному рівні. Тому нам необхідно створювати більш високу додану вартість, щоб компанія могла успішно розвиватися та просуватися на ринку».

 

***