Чи може пилорама берегти ліс?

Автор: Wood-Mizer, Europe


У далекому 1978 році двоє друзів в американському місті Індіанаполіс почали винаходити пилораму на колесах. Їхня ідея була на диво простою: якщо пилорама приїде в ліс і розпиляє деревину на дошки, то з лісу потрібно буде вивозити готову продукцію, а не колоди, що дасть суттєву економію транспортних витрат.

Вони працювали над конструкцією пилорами буквально в гаражі, а на експерименти знадобилось 4 роки, перш ніж був створений мобільний стрічковопилковий верстат, а потім у 1982 році Дональд Ласковскі та Деніель Текульве (так звати двох американських інженерів-винахідників) заснували компанію Wood-Mizer, девізом якої стали слова From Forest To Final Form – З лісу до готової продукції.


Монорейка – унікальна конструкція

Економія на транспортних витратах зменшує вплив на навколишнє середовище, оскільки, що менше рейсів здійснять вантажівки, то менший розхід палива та викиди вуглекислого газу в атмосферу. Однак, економія на транспорті – не єдина перевага технології Wood-Mizer.

Оскільки пилорама транспортабельна, ключовим фактором стала здатність верстата робити рівний якісний пропил в умовах, коли він працює у лісі, тобто встановлений на нерівній поверхні. Засновники компанії Wood-Mizer знайшли унікальне рішення, яке ось вже 35 років вирізняє верстати Wood-Mizer від інших стрічкових пилорам.

В конструкції верстата Wood-Mizer ріжуча голова закріплена на щоглі консольно і рухається по монорейці (а не по двох лежачих на землі рейках, як в інших пилорамах). Монорейка закріплена на балці, а балка завжди прямолінійна, незалежно від того, на якій поверхні встановлений верстат Wood-Mizer. Для інших пилорам важливо, щоб поверхня була вирівняна, інакше ріжучу голову просто заклинить. Для верстата Wood-Mizer це не має значення, він випилює ідеально рівні дошки, що означає, що в підсумку допуски для майбутнього стругання менші, а отже, менше цінної деревини буде зістругано й піде у відходи.


LT15GO portable sawmill mobility


Еко-переваги тонкого пропилу

Та найважливішою та найвідомішою перевагою технології Wood-Mizer є використання в якості ріжучого інструменту вузької стрічкової пилки. Така пилка має товщину близько 1 мм і робить пропил в деревині товщиною не більше 2 мм (порівняйте з циркулярною пилкою, у якої товщина пропилу до 6 мм). Це означає, що з кожної колоди вузька стрічкова пилка випилює більше готових дошок і менше деревини перетвориться у тирсу. Залежно від розмірів колоди, вихід готової продукції може досягати 70-80%.

Наприклад, Зоран Яковлевич, деревообробник із Сербії, який займається виробництвом палет, каже, що після впровадження технології тонкого пропилу від Wood-Mizer він отримує на п’ять палет більше з кожного кубометра деревини.

Технологія тонкого пропилу економить сировину і, відповідно, для випуску певного об’єму продукції потрібно заготовити менше деревини. Більше дерев залишиться у лісі. Ось вам і відповідь на запитання, чи здатна пилорама берегти ліс.


Wood-Mizer blades thin kerf cut


Wood-Mizer економить не тільки сировину

Економічна ефективність верстатів Wood-Mizer виникає з всебічної економії. Окрім економії на транспортних витратах та економії сировини, технологія Wood-Mizer береже енергію, тому що для розпилу навіть надтвердих тропічних порід вузькою стрічковою пилкою достатньо двигуна невеликої потужності. А самі по собі вузькі пилки містять менше металу у порівнянні з іншим ріжучим інструментом і тому коштують дешево. Вони також легко загострюються, що в більшості своїй оператори верстатів роблять самостійно.

Всі ці переваги зробили Wood-Mizer світовим лідером у технології вузького пропилу (компанія випускає і верстати, і пили) з 100 000+ верстатами, які працюють у більш ніж 100 країнах світу.


Wood-Mizer blades thin kerf cut


Wood-Mizer — це спосіб життя

Багато людей пов’язали свої життєві стратегії з розпилюванням деревини на верстатах Wood-Mizer. Фермери, господарі, розпилювальники за контрактом, мобільні майстерні, заповідники та деревообробні виробництва – всі вони з різних причин обрали цю технологію. Для багатьох людей цінні можливість бути незалежними, приносити користь людям, працювати на свіжому повітрі, робити свою справу – це «нематеріальні активи», які створюють верстати Wood-Mizer.

Наприклад, колишній водій автобуса Павел Кадлец з Чехії вважає, що його життя змінилось в кращий бік після того, як він купив верстат Wood-Mizer і почав надавати послуги з розпилювання деревини. Павлу подобається працювати на самоті, без поспіху і метушні, з відчуттям, що його робота потрібна людям, і з задоволенням від того, що пиломатеріал виходить якісний. «Тепер я сам собі шеф», каже Павел.

А естонський фермер Айгар Туусіс зазначає «Зовсім по іншому дивишся на життя, коли пилорама своя».

Ще одна перевага – у підтриманні хороших людських стосунків, що особливо важливо в невеликих містах та сільській місцевості.

«Пилорама – це найкращий привід, щоб зав’язати дружбу з сусідами, - розповідає італійка Анна Гвідо, яка разом з братом керує деревообробною фірмою Agrilazzo у містечку Ветралла. – Щодня до нас приходить багато клієнтів, і більшість стає нашими друзями. І ще з пилорамою Wood-Mizer ми платимо зарплату тим чудовим людям, як працюють поруч з нами».


Wood-Mizer blades thin kerf cut


Кругова економіка

Таким чином стрічковопилкові верстати Wood-Mizer – основа для малого та середнього бізнесу, який переробляє місцеву деревину на замовлення для місцевих жителів, даючи при цьому роботу членам своєї общини. Це один з прикладів сталого розвитку на місцевому рівні, який позитивно впливає на глобальну економіку всієї країни чи регіону.

Досвід власників верстатів Wood-Mizer підтверджує те, що аналітики передбачали упродовж багатьох років: під час тривалої рецесії революцію на ринку проводять компанії з вищою ефективністю, ті, які розуміють можливості нових технологій та пропонують сталий розвиток. Експерти називають це «круговою економікою» - термін, вигаданий для позначення виробничої моделі, у якій використання сировини зменшується, а відходи прямують до нуля. Тема настільки актуальна, що Європарламент та інші європейські установи постійно приділяють їй багато уваги з подвійною метою – охорона навколишнього середовища та стимулювання інновацій. Успіхи маленьких компаній з верстатами Wood-Mizer підтверджують, що перехід від теорії до практики може принести відмінний результат.