Революція на двох колесах – народження нової технології в деревообробній галузі

Автор: Marcin Kozłowski, PR Specialist

 

Ця стаття присвячена еволюції мобільної пилорами LT40. Стаття написана на основі архівів Wood-Mizer та інтерв'ю з конструкторами та сервісними інженерами, спеціалістами з продажів та маркетингу. І, звичайно ж, ми зібрали відгуки пилорамників, які працюють на пилорамі LT40.

Перша мобільна стрічкова пилорама була спроектована в період з 1978 по 1982 рік у США двома талановитими інженерами, Доном Ласковскі та Деном Текульве. Новизна полягала у вражаюче простому управлінні верстатом і в тому, що пилорама легка і мобільна. У 1982 році було засновано компанію Wood-Mizer. Модель верстата отримала свою назву «LT» за заголовними літерами у прізвищах інженерів «Laskowski & Tekulve». Інноваційна технологія пиляння швидко завоювала репутацію серед пилорамників у США та наприкінці 80-х років досягла Європи.

 

Офіс Wood-Mizer у польському місті Koło на початку 90-х

 

Європа зустрічає першу мобільну пилораму

Появилися верстати LT40 у Європі з 1989 року, коли польський підприємець Єжи Хайдучик, який жив у той час у США, побачив уперше цю пилораму і зрозумів, який величезний потенціал має це обладнання в Польщі. За фахом архітектор, Хайдучик був ентузіастом дерев'яного каркасного будівництва. Він познайомився з Доном Ласковським та запропонував поширити стрічковопилкові верстати у Європі, одночасно просуваючи ідею будівництва дерев'яних каркасних будинків. Влітку 1990 року нещодавно відкритий офіс Wood-Mizer у польському місті Коло отримав свої перші пилорами LT40 з Америки.

 

Формувальний цех Wood-Mizer в Коло, Польща

Верстат Wood-Mizer LT40, підготовлений до буксирування

 

«Пам'ятаю, перші два верстати LT40, що прийшли до нас з Америки, були моделями 87 року, виробленими 1988 році. Потім через пару місяців ми отримали верстати LT30 та LT40, різниця між якими була в довжині станини: у LT30 – 5,1 м, а у LT40 – 6,4 м, а ріжучі голови були однакові», - згадує Роберт Фрет, сервісний інженер Wood-Mizer. «Ці перші пилорами, які прибули до Коло, ми використовували для публічних демонстрацій та надання послуг».

Послуга з розпилювання колод була дуже популярна, і добре навчені оператори Wood-Mizer могли в той же час якнайкраще продемонструвати нову технологію в дії в прилеглих містах та селах.

 

Стрічковопилкові верстати LT40

 

Початок 1990-х років у Польщі був часом складних економічних та політичних перетворень. У лісопильній галузі був застій, і вона гостро потребувала реформ. Багато деревообробних підприємств використовували старі стаціонарні рамні верстати з товстими пилками, які могли розпилювати колоди обмеженого діаметра. Крім того, ці старі пилорами споживали багато енергії та виробляли багато відходів. Замовники мали привозити свої колоди на деревообробне підприємство, що означало для них додаткові транспортні витрати.

«Колоду, розпиляну на старих рамних пилорамах, потрібно було повністю розрізати, перш ніж оператор міг побачити, що там усередині, якої якості виходять дошки. Загалом ви вивантажуєте колоду в рамну пилку і сподіваєтеся, що пиломатеріал, який вийде, буде більш-менш нормальної якості», - зазначає Роберт Фрет.

Мобільний стрічковопилковий верстат LT40 – це абсолютно інший спосіб розпилювання. "Коли ми їздили з першими верстатами по околицях, щоб розпиляти колоди для наших клієнтів, цілі села приходили подивитися, як ми працюємо. Люди питали, що це за машина, як вона пиляє. Не вірили, що станина витримає вагу великої колоди тополі. На їх подив, LT40 без особливих зусиль розпилював такі колоди на дошки та бруси. Наші клієнти могли отримати з одної колоди значно більше дошок, ніж очікували. Для деревообробної промисловості це був не просто прорив. Це була революція!» – згадує Даріуш Куява, керівник відділу обслуговування клієнтів і один з найдосвідченіших працівників Wood-Mizer, який почав свою кар'єру в компанії з першого дня 1990 року.

Ще однією революцією стали вузькі, міцні та дуже ефективні стрічкові пилки, які використовуються у верстаті LT40. Технологія тонкого пропилу дозволила різати ціннішу деревину з мінімальними відходами та меншими енерговитратами. «За допомогою цієї пилорами ми могли розпиляти дубову колоду діаметром до 90 см. Люди не вірили, що це можливо. На демонстраціях та виставках у нас завжди було багато глядачів, які з радістю допомагали нам закочувати колоди на завантажувальні лапи. Це було чудово!» - згадує Роберт Фрет.

 

Інноваційна конструкція

Інженери Wood-Mizer були добре знайомі із ситуацією в деревообробній промисловості на той час. Вони розробили та впровадили кілька інженерних рішень, які і стали причиною успіху Wood-Mizer. Пилорама була спроектована легкою, простою в експлуатації та, найголовніше, мобільною. Це дозволяло користувачеві транспортувати верстат до місця роботи замість того, щоб везти колоди до пилорами.

 

Мобільний верстат LT40 HD G24 у Франції у 1995 році

Верстат LT40 з дизельним двигуном Lombardini на презентації у Гані 2001

 

«Новаторською була легка конструкція та можливість буксирування пилорами. Однією з перших машин, що надійшли до Польщі, була пилорама Wood-Mizer LT40 потужністю 24 л. і вагою близько1200 кг. Вона мала гідравлічну станину з такими функціями як центральний затискач, переворот колоди, завантажувальні лапи та домкрат для вирівнювання колоди на станині. Я ніколи не забуду, як ми буксирували верстат містом на маленькій легковій машині – сьогодні це викликає у мене посмішку”, - зізнається Даріуш Куява.

Пилорама LT40 стала не тільки революцією в деревообробній промисловості, а й приголомшливою можливістю для людей розпочати свою справу з невеликими інвестиціями. Зі сторони бізнесу, придбання мобільної пилорами для надання послуг на місці у замовника – це розумне рішення, адже LT40 випускає набагато більше готового пиломатеріалу з колоди, порівняно з традиційними методами пиляння, а відходи, що утворюються, мінімальні. «LT40 надає своїм власникам можливість добре заробляти. Десятки тисяч прикладів у всьому світі довели, що цієї машини цілком достатньо для створення квітучої компанії», - сказав Роберт Фрет.

 

Верстат LT40 з дизельним двигуном на виставці в Сербії 2001

Верстат LT40 на виставці

Верстат LT40, оточений глядачами

 

Лідер у своєму класі

З самого початку пилорама була чудово спроектована і володіла функціями, які започаткували новий напрямок у галузі. LT40 став технічним стандартом для всіх стрічковопилкових верстатів Wood-Mizer серії LT, які забезпечені ріжучою головою консольною конструкції, тобто підвішеною на одинарній щоглі над станиною.

«Якщо ви купуєте LT40, ви отримуєте «легенду». Для незалежного бізнесу з виробництвом на стабільному рівні, якщо немає необхідності збільшення обсягу, ця пилорама практично "Вічна", - пояснює Даріуш Куява.

 

Верстат LT40 на виставці

Люди цікавляться новою технологією

 

Декілька модернізацій та модифікацій стрічковопилкового верстата LT40, вироблені в наступні 40 років, дозволили досягти вищого рівня безпеки, зручності оператора, максимальної ефективності та точності різання. У деяких випадках пропозиції щодо покращення конструкції прийшли безпосередньо від користувачів.

Істотні удосконалення конструкції пилорами LT40:

  • 1987 р. - перші модифікації зроблено США
  • 1991 р. – об'єднання тумблерів управління на одній консолі оператора
  • 1992 р. – запровадження механізму інерційного гальмування
  • 1996 р. – капітальна модернізація станини
  • 1997 р. – впровадження «Simple Set» – електронного пристрою автоматичного встановлення ріжучої голови по висоті для різання дошки заданої товщини
  • 1998 р. – перехід на змінний струм та метричну систему
  • 2000 р. – впровадження бензинових двигунів KUBOTA
  • 2020 р. – запуск у виробництво широкої версії пріжучої голови LT40WIDE


Дізнайтесь більше про мобільну пилораму Wood-Mizer LT40. Далі буде.

***